چگونه بازدهی خود را بالا ببریم؟

خانه>همه مقالات>چگونه بازدهی خود را بالا ببریم؟

چگونه بازدهی خود را بالا ببریم؟

نویسنده: رضا بهمنی

تاریخ انتشار: 1399-6-10

بازدید: 21

چگونه بازدهی خود را بالا ببریم؟

 

 

 

در دنیای امروز افراد معمولاً با مشکل کمبود وقت و ناقص انجام دادن کارها و یا حتی انجام ندادن کارها مواجه هستند اگر چه راه های متفاوتی را جهت رفع این مشکل امتحان می کنند ولی همچنان با بازدهی پایین روبرو هستند که این خود سبب ایجاد دلهره و نگرانی و تبدیل شدن به یک استرس دائمی میشود در بررسی های انجام شده از زندگی افراد موفق راه هایی برای رفع این مشکل مشخص گردیده که به صورت یک قانون کلی می تواند برای همه افراد در هر زمان و مکانی قابلیت پیاده سازی و اجرایی شدن داشته باشد.

این قوانین با وجود محدود بودن قدرت فراوانی دارند وتوسط افراد زیادی از رهبران و مدیران آزموده شده و نتیجه داده است.

یکی از مهمترین این قوانین که بی شک سبب حرکت سریع به سمت موفقیت و نیل به مقاصد می شود ایجاد عادتهای موثر در زندگی است.

سیستم ذهنی ما به گونه ای طراحی شده که میتواند در دو حالت آلفا و بتا یعنی حالت های هوشیار و نیمه هوشیار فعالیت کند حالت هوشیار به حالتی گفته می شود که ذهن با کاری جدید رو به رو میشود. در این حالت ذهن به صورت کامل با تمام جزئیات کار درگیر میشود که این خود سبب خستگی سریع و عدم بازدهی بالا میشود بهترین مثال برای این کار رانندگی است .

معمولاً کسی که برای اولین بار قصد یاد گرفتن رانندگی را دارد در حالت هوشیار قرار می گیرد در این حالت ذهن با تمام جزئیات کار رانندگی درگیر و خیلی زود خسته می شود پس از مدتی از گذشت یادگیری به علت فراگیری جزئیات توسط مغز ذهن کار رانندگی را در حالت نیمه هوشیار انجام میدهد به این ترتیب فرد حتی پس از چندین ساعت رانندگی به اندازه زمانی که صرف یادگیری رانندگی کرده بود خود را خسته نمی یابد.

ذهن با تبدیل رانندگی به یک عادت و واگذاری آن به ضمیر نیمه هوشیار بازدهی خود را حتی در حین رانندگی افزایش می دهد.

نمونه فوق مثال بسیار خوبی است برای اینکه تفاوت ذهن هوشیار و نیمه هوشیار را درک کنید.

 اکثر افراد موفق سعی می کنند کارهای مهم و کلیدی را به عادتی برای ضمیر نیمه هوشیار تبدیل کنند. اینگونه بازدهی خود را در انجام امورات روزانه افزایش داده و  می توانند کارهای زیادی را در زمان کم به اتمام برسانند.

 حالا سوال این است که چگونه می توان یک کار روزانه را به عادتی برای ضمیر نیمه هوشیار تبدیل کرد.

تحقیقات نشان داده اگر فردی کاری را به صورت روزانه در ساعت مشخص به مدت ۳۰ روز متوالی انجام دهد این کار برای آن فرد تبدیل به عادت میشود. البته برخی پژوهشگران بیست و یک روز یا چهل روز و حتی ۶۶ روز را برای شکل گیری یک عادت موثر می دانند ولی اکثریت قریب به اتفاق نظرشان در انجام سی روز متوالی کارهاست ذکر این نکته ضروری است که باید کارها راس ساعت مشخص در روز انجام شوند و حتی یک روز هم نباید فاصله بین این مدت زمان بیفتد.

با شکل گیری یک عادت موثر شاهد پیشرفت بسیار سریع در کار و زندگی خود خواهید بود.

ناگفته نماند همان قدر که عادات خوب برای رشد سریع و بهبود زندگی فردی موثر هستند عادات بد نیز سبب توقف رشد فردی و یا حتی تخریب آن می گردد پس همانطور که باید متعهد به شکل گیری عادات موثر باشیم باید مراقب شکل نگرفتن عادات منفی در رفتار و زندگی مان باشیم.

در مقالات بعد به راهکارهای دیگری جهت بالا بردن بازدهی خواهیم پرداخت.

 با  آرزوی موفقیت برای همه شما خوبان.

نظرات کاربران

  • نظرات شرکت کنندگان در این درس
  • ارسال دیدگاه

شما برای اینکه بتوانید پیغامی ارسال کنید میبایست حساب کاربری خود شوید

و درصورتی که هنوز عضو نیستید میتوانید کنید.

آخرین مقالات