چگونه موفق شویم؟

نویسنده: هادی اکبری

تاریخ انتشار: 1399-4-5

بازدید: 112

چگونه موفق شویم؟

تعریف موفقیت:

 

ممکن است هرفردی براساس آموزه های خود در زندگی تعریف متفاوتی از موفقیت داشته باشد.خیلی ها بدست آوردن جایگاه مناسب مالی و شغلی را نشانه موفقیت میدانند،برخی برخورداری از اموال و دارائیها را و یا برخی داشتن خانواده و فرزندان را .

 

در لغت نامه یا فرهنگهای فارسی واژه موفقیت، کامروا، پیروز بهره مند به مقصود رسیده  معنا شده است.

واقعیت این است که انسانها بر اساس سن ،محیط،سلایق، علایق و اهداف خود به دنبال رسیدن به مقصود هستند.یک دانش آموز کسب  نمره های مناسب در کارنامه خود را نشانه موفقیت میداند.یک نوجوان با داشتن یک گوشی موبایل هوشمند، یک جوان بدست آوردن شغل جدید و تشکیل زندگی، یک کارمند با رسیدن به پست دلخواه خود در سازمان،یا صاحبان بنگاه های اقتصادی با کسب سهم مناسبی از بازار و مشتریان،ممکن است احساس موفقیت کنند.

اما تعریف شما از موفقیت چیست؟بهتره همین الان بنشینید و موفقیت را از نگاه خودتان تعریف کنید (اگر لازم است روی کاغذ بنویسید.)

تعریف شخصی شما از موفقیت موجب شناخت بهتر خودتان میشود. اینکه بدانید دقیقا چه چیزی را ارزشمند میدانید و آیا حاضرید برای رسیدن به آن ارزش تلاش کنید و اصطلاحا موفق شوید یا نه؟

اما اگر میخواهید به درک درستی از موفقیت برسید تا در عمر، انرژی، وقت و زمان خود صرفه جویی کنید ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

چرا موفقیت؟

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چرا باید انسان موفقی باشید؟ دلیل این همه تلاش برای موفق شدن چیست؟ اصلا مگر موفق شدن چه مزایایی دارد؟!!!

واقعیت این است که انسان موجودیست چندبعدی. انسان دارای ابعاد مختلفی است که برای رسیدن به موفقیت باید تمام فاکتورهای خود را رشد دهد یک فرد تنها با پرورش یک بعد وجودی خود موفق محسوب نمی شود بلکه باید تمام زوایای وجودش را پرورش دهد تا به هدف نهایی خود در زندگی برسد.

پتانسیل ها و استعداد هایی که خداوند در درون انسان قرار داده است در هیچ موجود دیگری یافت نمیشود.هر فردی قابلیت تبدیل شدن یه یک ابرانسان را دارد میتواند فردی تاثیر گذار و مهم و الگوی مفیدی برای دیگران باشد.در قرآن کریم آیه «فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِين))َ را میخوانیم که بدین معناست: خداوند پس از آفرینش انسان به خود آفرین گفت.

آفریننده ما با این آیه به بندگانش چه چیزی را میخواهد بگوید؟در سوره ای دیگر خداوند خطاب به انسان میفرماید: "و آنچه در آسمان‌ها و آنچه در زمين است همه را براى شما مسخر كرد و همه‏اش از او است و در اين خود آياتى است براى مردمى كه تفكر كنند. "

این آیات به ما این نکته را یاد آوری میکند انسانها تا هر موقعیتی و جایگاهی که بخواهند میتوانند پیشرفت کنند.هم از لحاظ مادی و هم معنوی زیرا آفریننده ما این توانایی ها را در اختیار ما قرار داده.وخود ابزارها و لوازم آن را در درون انسان و جهان درکنار هم قرار داده است.ایکاش ما میدانستیم باهر یک از نعمت های خداوند میتوانیم چه چیزهایی بدست آوریم.ایا میدانستید همین مغز انسان چه قابلیت هایی دارد؟طبق تحقیقات بعمل آمده بسیاری از انسانها از تمام ظرفیت مغزشان هیچگاه استفاده نمیکنند.

انسان در هر حوزه ای میتواند درخشان باشد.بهتر است موفقیت را جامع ببینیم.

موفقیت یک راز بزرگ؟

آیا واقعا اگر بخواهیم موفقیت را بدست آوریم باید از راز بزرگی آگاه شویم.احتمالا همه ما دیده ایم که این سوال را مکررا از آدمهای موفق میپرسند که رمز موفقیت شما چه بوده؟

مقالات و کتابهای مختلفی در این زمینه نوشته شده است.خیلی از ماها به شکل یک نقشه گنج به آن نگاه میکنیم اما خیالتان را راحت کنم، برای رسیدن به موفقیت رمز و راز خاصی وجود ندارد.یک سری کارها رو باید در ذهنتان انجام دهید و احیانا اگر باورهای اشتباه یا منفی دارید آنها را با افکار مثبت و پراگیزه جایگزین کنید. و یک سری کارهاراهم که البته خیلی هم ساده هستند باید بصورت روزانه ولی پیوسته و متوالی در لیست کارهای روزانه تان قرار دهید.

ممکن است در نگاه اول برداشتمان اینگونه باشد که برای رسیدن به سطوح بالای موفقیت باید کارهای خارق العاده و عجیب و غریبی انجام دهیم ولی اصلا اینطور نیست بلکه با انجام کارهای کوچک و مفید عاداتی را خلق میکنیم تا به ما کمک کنند هر روز بهتراز روز قبلمان باشیم اونوقته که بعد از مدتی سرو کله موفقیت در زمینه های مختلف پیدا خواهد شد.

اما بهتره به این نکته توجه داشته باشید که:

 انجام هرکاری که آسان است، انجام ندادنش هم قطعا ساده خواهد بود.

حالا دقیقا چکار کنیم؟

خیلی از آدما در همان پله‌های اول تلاش برای موفقیت درجا می‌زنند.تا حالا چند نفر را دیده اید که ایده و آرمان خوبی در سر داشته اند ولی پس از اندک تلاشی آن را رها کرده اند؟مواظب باشید شما جزء آندسته نباشید.

 

 

رشد شخصی:

اولین کاری که باید برای پایدار شدن در مسیر موفقیت انجام دهیم این است که از نظر فردی و شخصیتی خودمان را رشد دهیم.هیچ انسان موفقی را نمیبنید که بلد نباشد از زمانش استفاده کند یا ارتباطات ضعیفی داشته باشد یا نداند چطور باید پولش را خرج کند.

پس فراگیری آموزشهایی هرچند مختصر در حوزه های ارتباط موثر، مدیریت زمان، اعتماد بنفس،مدیریت استرسها، مدیریت هزینه ها و... ما را برای رسیدن به موفقیت در زمینه های مختلف آماده میکند.

آموزش پذیری:

آموزش را همواره سرلوحه کار خود قرار دهید.تحقیقات نشان میدهد تنها 20 در صد افراد جامعه حاظرند برای ارتقا مهارت ها و دانش خود وقت و انرژی صرف کنند.

واقعا خیلی هامون سالانه یا ماهانه مبالغ زیادی رو صرف خرید موارد غیر ضروری و یا خوردن غذاهای مضر فست فودی خرید لباسهای مختلف و ... میکنیم که اکثرشون هیچ نقشی در رشد و پرورش ما ندارند و فقط لذت های جزئی و کوتاه مدت را به همراه می آورند.

گاهی برای خرید یک کتاب یا یک پکیج آموزشی آنچنان حساب کتاب میکنیم که یک وقت خدای ناکرده متضرر نشویم ولی در همان موقعیت مالی مبلغی بسار بیشتر را برای رفتن به رستوران هزینه میکنیم.نکنید بدون آموزش مستمر در همه زمینه های قابل رشدتان به موفقیت قابل ملاحظه ای دست نخواهید یافت.

آقای درک باک استاد دانشگاه هاروارد می‌گوید: اگر فکر می‌کنید آموزش پرهزینه است، نادانی را امتحان کنید.

فراموش نکنیم پرداخت پول و صرف زمان برای آموزش خودمان هزینه نیست بلکه نوعی سرمایه گزاری بر روی زندگی و آینده مان است.

الگوگیری از انسانهای موفق:

نگاه کردن به روشهای زندگی افراد موثر و موفق و الگو گرفتن از شیوه زندگی وچگونگی مواجه آنها با مشکلات و سختی ها میتواند مسیر ما را هموارتر و واضح تر نشان دهد.

بعنوان مثال اکثرا انسانهای موفق از سحرخیزی و سختکوشی و مداومت و پیگیری اهدافشان سخن میگویند.آنها هیچوقت در شرایط دشوار انگیزه خود را ازدست نداده و همواره به خود و ایده هایشان باور داشته اند.

 

 

نظرات کاربران

  • نظرات شرکت کنندگان در این درس
  • ارسال دیدگاه

شما برای اینکه بتوانید پیغامی ارسال کنید میبایست حساب کاربری خود شوید

و درصورتی که هنوز عضو نیستید میتوانید کنید.

آخرین مقالات