چگونه خواب آرامی داشته باشیم؟

خانه>همه مقالات>چگونه خواب آرامی داشته باشیم؟

چگونه خواب آرامی داشته باشیم؟

نویسنده: فاطمه فتاحی

تاریخ انتشار: 1399-5-28

بازدید: 67

چگونه خواب آرامی داشته باشیم؟

امروز می خواهم راجع به یک موضوع مهم با شما صحبت کنم حتما برای شما هم پیش آمده که به علت بی خوابی در طول شب تمام روزتان را کسل و بی حوصله بودید ونتوانستید کارهای روزانه خود را درست انجام بدهید

همان طور که می دانید خواب شب در هر ساعتش یک سری ویژگی ها برای بدن دارد و اتفاقی که درآن ساعت برای بدن می افتد فقط درخواب انجام می شود و بدن انرژی لازم برای بخش های مختلف را به دست می آورد. انسان های موفق به خواب خود بسیار اهمیت می دهند چرا که تاثیر آن بر فعالیت های روزانه بسیار زیاد است و از طرف سلامت جسم و روح را هم تضمین می کند.

حالا که اهمیت و ضرورت خواب شبانه برای شما روشن شد می خواهم چند راهکار ساده و کاربردی را خدمت شما عزیزان معرفی کنم.

1-دو ساعت قبل از خواب از شبکه های اجتماعی و وسایل الکترونیکی دوری کنید:

با گسترش روز به روز اینترنت و شبکه های اجتماعی بحث تاثیر آن بر خواب نیز جدی تر شده است و با گذشت زمان برتعداد افرادی که کمتر از 7 ساعت در شب می خوابند افزوده می شود.

                                  

نمایشگر دستگاه های الکترونیکی بر روی کیفیت و میزان خواب افراد تاثیر زیادی دارد و حداقل کار ممکن این است که دو ساعت قبل از خواب از وسایل الکترونیکی استفاده نشود و به جای آن مطالعه کنید چرا که مطالعه قبل از خواب باعث می شود خواب آرام تری را تجربه کنید.

                       

 

2-ورزش یکی از مهم ترین عوامل خواب مفید است:

طبق گفته محققان 150دقیقه ورزش درهفته 65درصد کیفیت خواب را افزایش می دهد البته ورزش سنگین فعالیت دستگاه عصبی سمپاتیک را زیاد می کند و باعث تند تر زدن قلب می شود تا اکسیژن مورد نیاز ناشی از ورزش را تامین کند و شما بیشتر احساس انرژی و هوشیاری کنید و این اتفاق برای صبح بسیار عالی است چون که شما برای یک روز پر مشغله به انرژی زیادی نیاز دارید اما در ساعات پایانی روز ورزش سبک و هوازی به خواب راحت کمک می کند.

3-استرس قاتل خواب آرام وراحت:

وقتی که شما استرس دارید خواب راحتی نخواهید داشت همچنین وقتی خواب خوبی ندارید استرس بیشتری را تجربه می کنید و متاسفانه استرس و خواب یک چرخه معیوب است که مدام تکرار می شود.استرس یکی از علل مهم کابوس های شبانه است اگر بخواهم از تجربه شخصی خودم برای شما بگویم من زمانی که استرس دارم و ورزش می کنم بعد از ورزش به میزان قابل توجهی استرسم کاهش می یابد و خواب آرام تری را تجربه می کنم.

4-غذای مناسب و به موقع =خواب آرام وراحت:

پرخوری آن هم در ساعات پایانی شب سبب آشفتگی مغز و اعصاب شده و منجر به بی خوابی می شود چرا که با غروب آفتاب سطح هورمون هایی که برای سوخت وساز چربی ها و کربوهیدرات ها ترشح می شود در مقایسه با روز کم یا کلا قطع می شود در نتیجه هضم غذا به کندی انجام می شود طبق تحقیقات انجام شده بیش از 65درصد افراد حداقل سه روز در هفته هنگام بر خواستن از خواب احساس خستگی می کنند که این آمار در گیاهخواران چهار روز در هفته است.

به قول یه ضرب المثل قدیمی کمتر بخور بیشتر بخواب

 

جمع بندی و نکات تکمیلی

کارهای ممنوعه ای که بهتر است قبل از خواب انجام نشود تا آرامش بیشتری را در خواب تجربه کنید:

1-مصرف ِکافئین مثل شکلات تلخ ،قهوه ،کاکائو قبل از خواب باعث بر هم خوردن تعادل خواب می شود

2-استفاده از وسایل الکترونیکی مثل تبلت، موبایل و لپ تاب دو ساعت قبل از خواب بهتر است که استفاده نشود

3-کارهای هیجان انگیز قبل از خواب باعث تاخیر در خواب شبانه می شود

4-غذاهای پر چرب و پر ادویه باعث نا آرامی و کابوس در خواب می شود

در پایان چند نکته را به شما توصیه می کنم  برای داشتن یک خواب آرام و راحت حتما در روز یک زمان مشخص را به ورزش کردن اختصاص دهید چرا که به کاهش استرس کمک شایانی می کند و سلامت بدن و خواب شما را تضمین می کند. برای یک خواب آرام در شب از غذاهای سبک استفاده کنید و مواد کافیین دار را از غروب به بعد استفاده نکنید و همچنین وسایل الکترونیکی را دو ساعت قبل از خواب کنار بگذارید و به جای آن مطالعه کنید راهکار ویژه ای که به خودم کمک زیادی کرده تا درشب از شر افکار مزاحم و بی خوابی نجات پیدا کنم مدیتیشن و ریلکس کردن عضلات است که به شما دوستان عزیز هم توصیه می کنم حتما امتحان کنید.

 

نظرات کاربران

  • نظرات شرکت کنندگان در این درس
  • ارسال دیدگاه

شما برای اینکه بتوانید پیغامی ارسال کنید میبایست حساب کاربری خود شوید

و درصورتی که هنوز عضو نیستید میتوانید کنید.

آخرین مقالات