آنچه برای ازدواج موفق نیاز داریم

خانه>همه مقالات>آنچه برای ازدواج موفق نیاز داریم

آنچه برای ازدواج موفق نیاز داریم

نویسنده: هادی اکبری

تاریخ انتشار: 1399-6-24

بازدید: 75

آنچه برای ازدواج نیاز داریم

ازدواج ایستگاهی است که در سفر زندگیمان بالاخره روزی به آن می رسیم و مزه آن را تجربه می کنیم . به جرئت می توان گفت یکی از پر چالش ترین تصمیمات در زندگی هر انسان تصمیم به ازدواج است. تصمیمی که با وجود پیچیدگی های فراوان و نگرانی ها و تجربیات گوناگون می تواند هر انسانی را دچار سردرگمی و آشفتگی کند.

اما من در این مقاله می خواهم در خصوص ویژگی هایی صحبت کنم که هر فرد قبل از تصمیم به ازدواج  باید آنها را در درون خود بررسی کند تا اگر آنها را ندارند و یا آن را در خود به اندازه کافی نمی بیند کمی در این حوزه ها وقت و انرژی بگذارد بعد از آن تصمیم به ازدواج بگیرد .

کارزار ازدواج بسیار وسیع و عمیق است . پر از چالش و اتفاقات اما نگران نباشید اگر این 3 ویژگی را در ساختار شخصیت خود داشته باشید مطمئن باشید که می توانید از پس چالشهای پیش رو بر آیید و خوشبختی و آرامش را به زندگی خود دعوت کنید . قطعا یک ازدواج موفق نقش بسیار بالایی در میزان رضایت شما از زندگی شما از زندگی دارد.

هر گاه صحبت از انتخاب فرد مناسب برای ازدواج می شود ناخودآگاه نگاهمان به سمت طرف مقابلمان می رود که در او تجسس کنیم تا ببینیم آیا آن ویژگی هایی که مدنظر ما است را دارد یا خیر . مثلا خانوداه ، تحصیلات ، چهره ، اخلاق و ... چگونه است . اما غافل از اینکه ابتدا باید در خود تجسس کنید و خود را مورد ارزیابی قرار دهید. تا ببینید مهمترین ویژگیهای ازدواج را در خود دارید یا خیر .      

از نظر من 3 عامل کلیدی که هر فرد باید برای ازدواج داشته باشد به قرار زیر هستند:

1 – مسئولیت پذیری

یکی از عوامل مهم جدایی ها در زندگی مشترک عدم مسئولیت پذیری زوجین در قبال وظایفی است که به عهده دارند. بهتر است قبل از ازدواج به تعهداتی که درقبال زندگی وهمجواری با همسرتان بر عهده شما خواهد بود حسابی تامل کنید .

شما در مقابل احساس، امنیت روانی ، مسائل مالی ، عواطف ، سلامتی و نگرانی هاوخانواده دغدغه های شخص مقابلتان شدیدامسئول هستید. نمی شود  که یک انسان از حالت مجردی به متاهلی تغییر وضعیت دهد اما انتظار داشته باشد تمام انتخابات و مسائل دوران مجردی خود را داشته باشد همزمان از مزایای ازداوج هم برخوردار باشد .

متاسفانه فرهنگ مسئولیت پذیری در جامعه به دلایل مختلف از جمله تربیت ناسالم ، سیستم آموزشی ناکارآمد آموزش و پرورش و عدم آموزش برای خودمان بسیار بسیار رایج است . باید بپذیریم وقتی وارد زندگی مشترک با دیگری می شویم مسئولیت های آن را نه فقط بخشی از آن را بپذیریم تا بتوانیم در کوران مسائل و تعارض ها به جای انفعال و بی عمل به عنوان یک فرد بالغ و رشد در جهت حل مسئله قدم برداریم .

2 – انعطاف پذیری

روح ازدواج تکامل است . دیگر اتفاقات در زندگی مشترک را می توان در تمام حیوانات دید . فرزند آوری ، لذت های جنسی، امنیت روانی و ... را در تمام جانوران دیگر هم می توان ملاحظه کرد،اما آنچه ازدواج انسانها را متمایز می کند رشد و تکامل در کناریکدیگر است . از انجا که زوجین با همپوشانی نقاط ضعف و قوت خود تلاش می کنند . خودشان را تبدیل به یک انسان بهتر و مفید تر تبدیل کنند .

و این بدون روحیه انعطاف پذیری و تغییر امکان پذیر نیست . شما نمی توانید همان انسان دوره مجردی خود باشید با همان خصایص و ویژگی ها و بدون هیج تغییری وارد فرایند ازدواج شوید و انتظار داشته باشید ازدواج موفقی را تجربه کنید .

جمله من همینم که هستم نمیخوای برو...

را ممکن است شما هم شنیده باشید . این احمقانه ترین حرف دنیاست .مگر می شود فردی که مسئولیت ازدواج را پذیرفته باشد چنین دیدگاهی را با خود حمل کند و خود را بری از نیاز به تغییر و انعطاف داشته باشد . اگر خودتان را هر روز ارتقا ندهید به ازدواج موفق هم خوشبین نباشید

3 – آموزش پذیری

نکته کلیدی و نجات بخش در هر عرصه روحیه آموزش  پذیری و یادگیری است . نکته ای که با اطمینان می گویم دراکثر زوجین نادیده گرفته می شود .

مگر می شود بدون آگاهی و شناخت کافی از مقوله ازدواج و مخاطبمان وارد تعهد طولانی ازدواج و رابطه عاطفی به این بزرگی شویم .

ما برای یادگیری رانندگی حداقل 10 جلسه آموزش رانندگی اجباری داریم اما برای این مسئله مهم حتی کمترین آموزش ها را از خود دریغ می کنیم .

اگر هر یک از مراحل ازدواج و امتداد ازدواج را با کمی آموزش جلو ببریم . قطعا قدرت حل مسائل و چالشهای زندگیمان را به شیوه های صحیح و موثر انجام خواهیم داد . پس همین الان توهم دانایی را کنار بگذارید و با استفاده از منابع فراوان در اطرافتان مثل کتابها و فایلهای ویدئویی و صوتی از اساتید مختلف خودتان را در معرض یادگیری قرار دهید .

به خاطر داشته باشید ازدواج موفق ساختنی است با همین ابزار های ساده و دردسترس.

 

هادی اکبری  

 

نظرات کاربران

  • نظرات شرکت کنندگان در این درس
  • ارسال دیدگاه

شما برای اینکه بتوانید پیغامی ارسال کنید میبایست حساب کاربری خود شوید

و درصورتی که هنوز عضو نیستید میتوانید کنید.

آخرین مقالات