چگونه ورزش را جزئی از سبک زندگی خود کنیم؟

خانه>همه مقالات>چگونه ورزش را جزئی از سبک زندگی خود کنیم؟

چگونه ورزش را جزئی از سبک زندگی خود کنیم؟

نویسنده: فاطمه فتاحی

تاریخ انتشار: 1399-7-19

بازدید: 326

چگونه ورزش را جزئی از سبک زندگی خود کنیم؟

 در چند دهه اخیر گسترش شهرنشینی و توسعه در ساخت و کارکرد های زیستی انسان، تغییرات عمده ای در زندگی به وجود آورده است تغییرات در عادات غذایی ،الگوی مصرف ،انرژی مصرفی ،درجه وشدت فعالیت فیزیکی و موارد دیگر این شیوه زندگی مهم ترین بخش زندگی هر انسانی یعنی سلامتی را تحت تاثیر قرار می دهد.

سلامتی انسان تحت تاثیر عوامل زیادی قرار دارد این عوامل عبارتند از ژنتیک، محیط زیست، مراقبتهای پزشکی و در نهایت سبک یا شیوه زندگی.  

   شیوه یا سبک زندگی مجموعه خصوصیات ،الگوهای عادتی و ویژگی های رفتاری انسان را شامل می شود

عامل اصلی مرگ و میر در گذشته بیماری های انگلی و عفونی و ناتوانی انسان در درمان آن به شمار می آمد اما در حال  حاضر بیماری های غیر واگیر علت مرگ و میر انسان شده است بیماری هایی که حاصل شیوه غلط و کم تحرکی است

در جوامع سنتی مردم از مواد غذایی کاملا طبیعی استفاده می کردند بین غذای دریافتی و انرژی مصرفی هم تعادل وجود داشت و این تعادل توسط فعالیت فیزیکی ایجاد میشد اما زندگی امروزه شیوه کاملا متفاوتی به خود گرفته و بسیار راحت و آسان تر از قبل شده است.

در سبک زندگی انسان امروزه نیاز کمی به مصرف انرژی است از طرفی فرآورده های مدرن غذایی در بسته بندی های پر زرق و برق مردم را به مصرف بیشتر تشویق می کنند این امر باعث بی تعادلی میان انرژی دریافتی و انرژی مصرفی شده که نتیجه آن چاقی و بیماری های گوناگون است. جالب است بدانید طبق گفته محققان شیوه زندگی کم تحرک 23 درصد از موارد مرگ و میر را شامل می شود .

 همین امر باعث شده ورزش به عنوان یک فعالیت موثر فیزیکی، نسخه مطلوبی برای درمان این بیماری ها در عصر حاضر قلمداد گردد. بشرطی که وارد سبک زندگی مدرن شده و بصورت پایدار ادامه داشته باشد.

                                                                                                                                                                                               زندگی با شیوه و رفتارهای سالم از همان ابتدای کودکی باید شروع شود تا بتوان از فواید و اثرات مثبت آن در بزرگسالی بهره مند شد البته هر موقع ماهی را از آب بگیرید تازه است ورزش بر روی جسم و روح افراد بسیار تاثیر گذار است پس سعی کنید ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید

 فواید بسیاری در ورزش و تحرک وجود دارد که به چند مورد از آن اشاره می کنیم:

 ورزش کیفیت خواب شما را بالا می برد و باعث می شود  خواب عمیق تری را تجربه کنید طبق تحقیقات به عمل آمده به طور میانگین 20 الی 30 دقیقه ورزش برای 3 تا 4 روز در هفته کمک می کند خواب آسان تری داشته باشید که البته بهتر است ورزش های سنگین را صبح انجام دهید چرا که باعث افزایش انرژی شما برای انجام کارهای روزانه می شود و اگر از غروب به بعد ورزش می کنید بهتر است ورزش های هوازی و سبک انجام دهید تا در خواب شبانه شما اختلال ایجاد نشود در اثر ورزش و اکسیژن گیری بهتر دستگاه تنفس وخونرسانی بیشتر به اندام ها توسط قلب سوخت وساز بدن افزایش یافته و بر اثر آن چاقی برطرف میشود در واقع ورزش کاهش وزن را تسریع می کند و کسالت و تنبلی را از انسان زدوده و به وی نشاط و شادابی می بخشد

 ورزش باعث می شود از بسیاری از بیماری ها در پیری از قبیل پوکی استخوان و بیماری های قلبی جلوگیری نمایید طبق تحقیقات انجام شده با انجام ورزش های معمولی همراه با رژیم غذایی و استراحت مناسب در یک سال می توان یک فشار خون ماکزیمم را از 17 به 14 رساند.                                                                

فواید ورزش منظم روزانه بر مغز:

1-افزایش سرعت تصمیم گیری  وحل مشکلات:مطالعات انجام شده نشان می دهد که ورزش نه تنها سرعت عضلات بدن را افزایش می دهد بلکه توانایی تصمیم گیری را نیز سرعت می بخشد.

2-جلو گیری از افسردگی:استرس باعث ایجاد ماده ای مخرب در خون و مغز می شود با این حال ورزش پروتیین خاصی در بدن ایجاد می کند که باعث از بین رفتن این ماده می شود.

3-رشد مغز: شش ماه ورزش هوازی باعث افزایش رشد بافت های مغز می شود.

4-کنترل استرس

5-افزایش تمر کز

6- تقویت حافظه

7-کنترل عصبانیت

 

 

انگیزه تاثیر گذار ترین عامل ورزش منظم:

انگیزه از مهم ترین علت های ورزش مداوم و روزانه است این که شما بدانید انگیزه شما برای ورزش کردن چیست و آیا انگیزه درستی دارید یا نه خیلی مهم است من به عنوان کسی که سالها در باشگاه های مختلف ورزش کردم و آدم های زیادی را دیدم به جرات می توانم بگویم شاید از بین تمام این آدم ها به تعداد انگشتان دست هم نبودند کسانی که انگیزه درستی داشته باشند. حتما شما هم آدم های زیادی را دیده اید که تصمیم می گیرند به باشگاه بروند و وزن کم کنند چند وقت می روند باشگاه و حسابی هم فعالیت می کنند و چند کیلویی کم می کنند بعد باشگاه را رها می کنند و دوباره چاق می شوند و بعد از یک سال دوباره تصمیم می گیرند به باشگاه بروند و روز از نو و روزی از نو و مدام عین بادکنک چاق و لاغر می شوند و نمی دانند چه بلایی سر این پوست بیچاره می آورند.

علتش این هست که انگیزه درستی برای ورزش کردن ندارند. بهترین و درست ترین انگیزه برای ورزش سلامتی است شما اگر انگیزه تان سلامت باشد تحت هر شرایطی ورزش می کنید حتی اگر چاق نباشید متاسفانه اکثر آدم هایی که به باشگاه می آیند یا برای رفع آسیب می آیند یا برای لاغر کردن یا دست و پا درد دارند و این ضعف فرهنگی بزرگی در جامعه است.

حالا که اهمیت و ضرورت ورزش در زندگی برای شما عزیزان روشن شده است بهتر است راجع به اینکه چه طور ورزش را وارد سبک زندگی خود کنیم صحبت کنیم خیلی از افراد برای ورزش نکردن خود دلایل زیادی می آورند و حتما همه شما شنیده اید که اکثر آدم ها  از مشغله زیاد و وقت نداشتن صحبت می کنند می دانید علت چه هست؟ علت این است که همه ما از ورزش کردن یک تصور اشتباه داریم و فکر می کنیم حتما باید در یک تایم مشخص در یک باشگاه عالی با کلی وسایل مجهز ورزش کنیم البته که اگر این شرایط فراهم باشد که عالی است ولی اگر نبود این امکانات نباید بهانه ای شود برای فرار از ورزش و تحرک.

من می خواهم این نوید را به شما بدهم که شما با هر سبک زندگی ای می توانید ورزش کنید حالا چه طور؟ شما بسته به سبک زندگی خود و زمانی که می  توانید در روز به ورزش اختصاص دهید می توانید این کار را انجام دهید مثلا اگر وقتتان آزاد است که چه بهتر که به باشگاه بروید و ورزش کنید یا اگر شاغل هستید و فرصت زیادی ندارید اگر شرایط تان محیاست می توانید مسیر کارتان را پیاده بروید یا اگر نمی توانید از خانه خارج شوید می توانید تردمیل تهیه کنید و از تردمیل استفاده کنید و اگر برایتان مقدور نیست می توانید بعد از بیدار شدن از خواب چند دقیقه نفس عمیق بکشید و در بالکن یا حیاط منزلتان کمی پیاده روی کنید و حرکات کششی انجام دهید یا یک موسیقی گوش دهید و و با آن ورزش کنید یا چند دقیقه مدیتیشن انجام دهید که یکی از ورزش های فوق العاده است یا قبل از خواب 30 نفس عمیق بکشید و عضلاتتان را ریلکس کنید حالا اگر با خودتان صادق باشید می بینید که اکثر ما با دلایلمان می خواهیم از ورزش کردن فرار کنیم و تعریف درستی از ورزش نداریم

 

تجربه شخصی من از 15 سال ورزش مداوم:

برای خیلی از آدمها بیدار شدن از خواب صبح و ورزش کردن مانند یک کابوس است ولی برای من یک عشق است من به عنوان کسی که سالها ورزش کردم و مثل همه شما در این سالها محدودیت هایی داشته ام و خیلی از اوقات نمی توانستم به خاطر بچه کوچکم از خانه بیرون بروم ولی هرگز ورزش را ترک نکرده ام فقط شیوه انجام دادنش را عوض کرده ام شاید باورتان نشود یک روزهایی در زمستان که برف شدید می آمد و مدرسه ها تعطیل می شدند من 5/7 صبح به باشگاه می رفتم و از نظر خیلی ها این یک کار مسخره بود خصوصا برای من که اضافه وزن هم نداشتم از نظر خیلی ها دیوانگی بود ولی برای من خیلی حرف ها اهمیت نداشت به این دلیل که ورزش به من انرژی می داد و حال من را خوب می کرد من از اآن دسته آدمها بودم که زمانی که بچه دار می شدم 20 کیلو اضافه وزن می گرفتم و از طرفی نمی توانستم با بچه کوچک به باشگاه بروم ولی در عرض 5 ماه 20 کیلو وزن کم کردم و برگشتم به وزن ایده آلم.

حالا شاید سوال برایشما پیش بیاید که چه طور این کار را کردم اول از همه بگم که علت اصلی کاهش وزن من انگیزه بود به این دلیل  به شدت به تناسب اندام و سلامت خودم اهمیت می دادم و اینکه غذای خود را کم کردم در حدی که روی شیر من تاثیر نگذارد البته غذای کم چرب و بدون سرخ کردنی قند مصنوعی هم کلا کنار گذاشتم و روزی 3 ساعت در خانه ورزش می کردم و دقیقا خودم را ملزم کرده بودم که جمعه به جمعه یک کیلو وزن کم کنم شاید باورتان نشود همین طور هم شد و این فقط یک انگیزه و اراده قوی می خواهد و اینجاست که می گویند انسان به هر چیزی که اراده کند می رسد.

اکنون که به تاثیرات فوق العاده ورزش واقف شدید بهتر است تصمیم بگیرید که ورزش را وارد سبک زندگی خود کنید و انگیزه درستی برای ورزش کردن انتخاب کنید ودر کارتان مداومت داشته باشید تا نتیجه مطلوب را به دست آورید و فراموش نکنید  که ورزش سلامت جسم و روح شما را تضمین می کند و به این می گویند یک تیر و چند نشان.

 

فاطمه فتاحی

 

نظرات کاربران

  • نظرات شرکت کنندگان در این درس
  • ارسال دیدگاه

شما برای اینکه بتوانید پیغامی ارسال کنید میبایست حساب کاربری خود شوید

و درصورتی که هنوز عضو نیستید میتوانید کنید.

آخرین مقالات