3 تکنیک موثر برای ایجاد نظم در محیط خانه

خانه>همه مقالات>3 تکنیک موثر برای ایجاد نظم در محیط خانه

3 تکنیک موثر برای ایجاد نظم در محیط خانه

نویسنده: فاطمه فتاحی

تاریخ انتشار: 1399-12-27

بازدید: 132

مسلما هیچکس دوست ندارد بی نظم باشد. پس اگر بی نظمی در زندگی تان حاکم شده و در نتیجه احساس درماندگی و هرج ومرج در خانه می کنید وقت آن رسیده که مرتب و منظم شوید. برای اینکه در محیط بیرون تان نظم ایجاد کنید، اول باید در درون تان هم کارهایی انجام دهید. مثلا شفاف سازی اولویت ها و تصمیم گیری در این مورد که می خواهید اموراتتان را چه طور طبقه بندی کنید. در محیط های منظم راحت تر می توان از هر چیزی استفاده کرد و هر وسیله ای به اندازه کافی برای خودش فضا دارد. همچنین محیط های منظم و مرتب احساس خوب و خوشایندی نیز به انسان می دهند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اگر می خواهید همیشه خانه ای مرتب و منظم داشته باشید با یک سری ترفندها و ایده های نظم دهی از شر خانه شلوغ و شلخته خود خلاص شوید. داشتن خانه ای مرتب و تمیز و زندگی در آن بسیار لذت بخش است و همه دوست دارند در محیط زندگی شان با استفاده ازنظم به راحتی زندگی کنند .

1-قبل از شروع کار و ایجاد نظم درخانه به اندازه کافی فکر کنید

 قبل از ایجاد نظم و شروع به کار باید فکر کنیم که چه طور می توانیم نظم را به نحو احسن درآن قسمت ایجاد کنیم. برای مرتب کردن کمد ، کابینت یا قفسه ها فکر کنید که اولا چه کسی می خواهد از آن استفاده کند و براساس میزان استفاده فرد مورد نظر وسایل را مرتب کنید نه سلیقه شخصی خودتان. مثلا وقتی کمد لباسهای یکی از اعضای خانواده را مرتب می کنید لباسهایی که بیشتر استفاده می کند را جلوی کمد یا قفسه بگذارید و آنهایی که کمتر استفاده می شوند را عقب تر بگذارید که موقع استفاده اذیت نشود؛ یا مثلا وقتی می خواهید کتابخانه یا قفسه کتابتان را مرتب کنید بهتر است بر اساس موضوع آنها را دسته بندی کنید نه بر اساس قد و اندازه کتابها ،دسته بندی بر اساس موضوع باعث می شود راحت تر به کتاب مورد نظر دسترسی پیدا کنید و زمان کمتری صرف پیدا کردن کتاب مد نظرتان می کنید .

2-برای هر وسیله ای در خانه جایی مخصوص در نظر بگیرید

مشکل اصلی افراد برای نظم بخشیدن به خانه این است که وسایلشان جای مخصوصی برای خود ندارند و هر چیزی را هر کجا که برسند قرار می دهند و وقتی وسیله ای را می خواهند و پیدا نمی کنند باید تمام خانه را بگردند. تازه آن هم شاید موفق شوند صرف نظر از اینکه کلی از وقت و انرژی خود را هدر داده اند و کلافه شده اند در صورتی که اگر وسایل ما جای مخصوص به خود را داشته باشد چند حسن دارد. اول اینکه عادت می کنیم بعد از استفاده از وسایل هر کدام را سر جای مخصوص خود قرار دهیم و کمتر پیش می آید که چیزی گم شود و در وقت و انرژی هم صرفه جویی می شود. من این روش را در خانه خودم پیاده کرده ام و هر چیزی جای مخصوصی در خانه دارد و وقتی وسیله ای پیدا نمی شود یا به عبارتی گم شده است (که البته به ندرت پیش می آید) فقط جای مخصوص آن وسیله را میگردم و اگر آنجا نباشد جاهای دیگر منزل را نمی گردم و مطمئنم که بیرون از خانه است. مثلا یکی از وسایلی که در خانه ما گهگاهی گم می شود مدارک است و من کشو مخصوص مدارک را نگاه می کنم و اگر نباشد با اطمینان کامل به همسرم می گویم امکان ندارد داخل خانه باشد و حتما آن را برده ای بیرون و واقعا هم همین طور است  و تا حالا خطا نداشته ام و لذت نظم را اینگونه می چشیم .

آندره موروا در این رابطه می گوید : یک زن از نتایج زحمت های خود در تنظیم خانه که دنیای کوچک و کاملی است باید به همان میزان مغرور و مفتخر باشد که یک رجل دولتی برجسته ای که توانسته مملکتی را نظم و ترتیب بخشیده و سازمان دهد .

3-خیلی از وسایلی که برای نظم بخشیدن به خانه خریداری می شود خود عامل بی نظمی است

به عنوان مثال خیلی از سطل ها یا قفسه ها که برای مرتب کردن وسایل منزل استفاده می شود که متاسفانه یا خوشبختانه امروزه در بازار با انواع طرح ها و سایز ها و استفاده های گوناگون وجود دارد و افراد را وسوسه به خرید می کنند خود باعث بی نظمی خانه می شوند. مثل سبد های مخصوص جای جوراب یا اسباب بازی و از همه مهم تر خیلی از وسایلی که برای آشپز خانه استفاده می شود مثل قفسه قابلمه و چیز های دیگر عامل اصلی بی نظمی و شلوغی بیش از حد در خانه هستند که ما می توانیم به جای خرید این وسایل با ایده های جالب با استفاده از وسایل دور ریختنی در خانه خودمان آنها را درست کنیم. مثلا به جای خرید سطل های مخصوص جوراب با استفاده از مقوا جدا کننده هایی درست کنیم که در کشو های کمدمان گذاشته شود و با استفاده از این روش به راحتی می توانیم هر جورابی که می خواهیم را راحت ببینیم و انتخاب کنیم و هم جلو گیری می کنیم از بی نظمی بابت وسیله ای که گوشه اتاق برای جوراب ها می خواستیم قرار دهیم و هم از نظر اقتصادی صرفه جویی کردیم و پولی بابت آن پرداخت نکرده ایم و اینجاست که ضرب المثل یک تیر و چند نشان کاربرد دارد .

4-فقط وسایلی را بخرید که به آن نیاز دارید

قبل از خرید وسایلتان فکر کنید که آیا این وسیله لازم است و به آن احتیاج دارید یا خیر.حتما شما هم در اطرافتان افرادی را دارید یا دیده اید که اهل خرید کردن هستند ودرزمان خرید به تنها چیزی که فکرنمی کنند این است که آیا این وسیله احتیا ج است و یا جای مناسبی در خانه برای آن وجود دارد و خیلی مسائل دیگر و فقط از هر چیزی که خوششان بیاید می خرند و پس از خرید متوجه می شوند که فضای کافی برای نگه داری از آن وسیله را ندارند و اینگونه افراد مدام خانه را شلوغ  تر و بی نظم تر می کنند. پس بهترین کار این است که وسایلی را بخرید که واقعا به آن احتیاج دارید و کارایی زیادی در منزل دارد و فضای مناسب برای نگه داری از آن وسیله هم در خانه وجود دارد .

5- وسایل به درد نخور را دور بیندازید

یکی از عادات اشتباهی که خیلی از افراد دارند این است که وسایلشان را هر چقدر هم که غیر قابل استفاده باشد دور نمی ریزند و معتقدند که یک روزی از آن ها استفاده خواهند کرد هر چند وقت یکبار بهتر است که کمد ها وقفسه ها را چک کنیم و وسایلی که خیلی وقت است از آنها استفاده نکرده ایم را جدا کنیم و به نیازمندان ببخشیم. تقریبا برای همه ما پیش آمده که کمد لباسهایمان را که مرتب می کنیم خیلی از لباسها را شاید حتی چند سال باشد که نپوشیدیم ولی حاضر نیستیم از آنها دل بکنیم یا کسانی که دچار اضافه وزن شده اند و لباسهای زمان لاغری را نگه داشته اند به امید روزی که دوباره لاغر شوند و از لباسهایشان استفاده کنند در صورتی که بعد از مدتی آن لباسها یا دمده شده اند یا غیر قابل استفاده؛ ولی اگر در زمان مناسب لباسها را به افراد نیازمند ببخشید هم بلا استفاده نمی شود و اصراف نیست هم کمد مرتب تری دارید .

سه تکنیک برای نظم بخشیدن به محیط خانه :

تکنیک اول :تعلل عامل اصلی بی نظمی در منزل

معمولا پس از غذا هیچ کس حال و حوصله جمع کردن سفره یا میز غذا را ندارد حتما شما هم همین طور هستید و ترجیح می دهید بعد از غذا استراحت کنید ولی متاسفانه در زمان استراحت استرس جمع کردن ظروف و شستن و مرتب کردن آشپز خانه را دارید و این از لذت استراحت شما می کاهد پس چه بهتر که اهمال کاری را کنار گذاشته و ذهن خود را آزاد کنید و بعد از مرتب شدن آشپز خانه استراحت کنید. مثال دیگر برای تعلل و ایجاد بی نظمی هنگام ورود به منزل است که از شدت خستگی یا بی حوصلگی یا از سر عادت لباس ها یا وسایلمان را در جای خود قرار نمی دهیم و هر کدام را در گوشه ای می گذاریم تا بعدا سر فرصت مناسب آن ها را جمع کنیم و این کار به هم ریختگی زیادی در منزل ایجاد می کند در صورتی که اگر 5 الی 10 دقیقه را اختصاص دهیم به جمع آوری لباسها و وسایلمان از این بی نظمی جلو گیری می شود .

تکنیک دوم :هر وسیله ای خانه ای دارد

نکته دیگری که به شدت باعث بی نظمی می شود به هم ریختگی وسایل در کمد ها و قفسه ها است در صورتی که با آویز ها و جدا کننده ها و جعبه های لازم می توان فضای داخلی کمد و قفسه ها را بسیار مرتب کرد مثل جعبه خیاطی یا جدا کننده ها یی که برای البسه کوچک استفاده می شود و آویزهایی که درفضای خارجی کمد تعبیه می شود ما با استفاده از این وسایل می توانیم فضاهای داخلی را هم مرتب کنیم .

تکنیک سوم:وسایلی که کاربرد کمی دارند را حذف کنید

وقتی که فضایی شلوغ است ناخود آگاه شما به شلوغ تر شدنش می پردازید و وقتی فضایی خلوت است به صورت ناخود آگاه شما به خلوت تر شدنش می پردازید. یکی از فضاهایی که شلوغی در آن بسیار آزار دهنده و دست و پا گیر است فضای آشپزخانه است خیلی از وسایلی که ما روی کابینت ها و اطراف آشپز خانه قرار می دهیم کاربرد و استفاده زیادی ندارد و بهتر است که آنها را در کابینت قرار دهیم تا موقع کار در آشپز خانه باعث شلوغی و آزار ما نشوند و از طرفی در آشپز خانه خلوت ذهن شما آرامش بیشتری برای تمرکز بر کار دارد .

 

نظرات کاربران

  • نظرات شرکت کنندگان در این درس
  • ارسال دیدگاه

شما برای اینکه بتوانید پیغامی ارسال کنید میبایست حساب کاربری خود شوید

و درصورتی که هنوز عضو نیستید میتوانید کنید.

آخرین مقالات